Хляб от лимец – много лесен и вкусен
Продукти:
Автор на рецептата: Тина Христова
Хляб от лимец – много лесен и вкусен
Тази рецепта е подходяща дори и за начинаещи в кухнята и въпреки очакванията, че хляб се прави трудно, ще ви изуми колко е лесно да си приготвите вкусен хляб у дома. Ако очаквате гости може да ги изненадате с домашно приготвен хляб и съм сигурна, че ще останат повече от впечатлени.
Време за приготвяне?
- 15-20 мин. за приготвяне
- 1 час за печене
- поне 30 мин. хлябът да почине и изстине преди да се нареже
Порции?
- 10-12 филийки, зависи колко дебело се нарежат
Начин на приготвяне
Започваме като си разтопяваме маслото на водна баня. Тук маслото го слагам малко на око, нямам точен грамаж. Отрязвам едно парче с дебелина около един пръст или 1,5-2 см. По желание може да го замените с кокосово масло, олио, зехтин или друга мазнина.
В голяма купа разбиваме яйцата. Към тях прибавяме солта и разтопеното масло.
В кофичката кисело мляко слагаме содата и разбъркваме с вилица, за да шупне. Добавяме и тях в купата. След което слагаме и оцета в купата – сместа продължава да шупва още повече. Разбъркваме добре.
Сипваме брашното – няма нужда да го пресяваме. Сместа става доста гъста и трябват малко повече усилия, за да се разбърка хубаво и да стане хомогенна. Може да викнете приятеля/съпруга си за асистенция или да тренирате малко за ръце 🙂
Тук може да добавите и обезкостени маслини по желание. Препоръчвам ви да използвате цели маслини с костилки и сами да ги отстраните – много по-сочни са от готовите обезкостени, а и става много лесно. Натиснете с палец маслинката върху дъска или чиния – маслината се сплесква на две и костилката излиза много лесно с ръце, няма нужда даже и от нож.
След като разбъркате всичко хубаво, добавете и микса от семена – аз използвам готов такъв с ленено семе, мак, сусам и слънчоглед, но може да сложите и каквито на вас семена ви допадат.
Намазваме малка тавичка за печене с меко масло – обилно по дъното и от всички страни чак до горния ръб. При печене хлябът бухва и увеличава обема си поне два пъти, затова я намазваме чак до ръба, а и така хлябът излиза много лесно от формата без да залепне и не е необходимо да слагаме хартия за печене. Аз използвам стъклена тава с размери 11х25х8 см. Води се тавичка за кекс или хляб.
Сипваме сместа в тавичката и заглаждаме хубаво, така че да няма стърчащи краища, които да изгорят при печене. Отгоре поръсваме с микса от семена, така че да се покрие хубаво.
Печем в предварително загрята фурна с горен и долен реотан (+ вентилатор ако имате) на 180-200 C за един час. Следете ако коричката на хляба започне много да потъмнява, намалете градусите. Колкото и вкусно и апетитно да мирише, съветвам ви да не се изкушавате и да не отваряте вратата на фурната докато се пече, за да не пада температурата и да не се забави готвенето. Като извадите тавата от фурната проверете дали е готов с клечка за зъби – забийте я в най-издутата част и ако излиза чиста, значи хлябът е готов.
Но…! – тук има една тънкост. Не разрязвайте хляба докато е още топъл! Повярвайте ми, има значение. След като го извадите от фурната, оставете го малко да изстине в тавичката – около 5-10 мин. След това с ръкохватки или чиста кърпа хванете цялата тавичка и я обърнете (например върху дъска за рязане), така че хлябът да излезе. При мен излиза целият без усилия, направо се плъзга от тавата и не залепва. Но ако това стане, не се безпокойте – отделете го внимателно с нож от стените на формата. Най-добре го сложете върху решетка, за да изстине равномерно от всички страни – и от долу. Като идея – аз използвам решетката от парти грила за целта. Оставете хляба така да изстива за поне 30 мин.
След като изстине добре го разрежете с назъбен нож и му се насладете. Получава се хляб с много хрупкава коричка отвън и мека вътрешност от вътре. Воала!
Моментът с изчакването хлябът да изстине е много важен и ще обясня защо. Преди го разрязвах веднага след като го извадя от фурната – защото съм била гладна, защото мирише невероятно вкусно, защото съм нямала търпение да чакам и да го опитам и т.н. Но от вътре все стоеше леко глетав и влажен. Забелязах, че след като го оставя достатъчно време да изстине, този проблем изчезна и вътрешността вече е пухкава и добре изпечена. Явно като го извадим от фурната хлябът продължава да се готви от собствената си топлината и това помага да не става глетав отвътре.
Това е рецептата, надявам се да ви хареса. Стъпките не са много. Наистина се приготвя лесно и не се необходими сложни готварски умения за целта.
Ваня
Много добра рецепта. Получи ми се. Благодаря.
Mariya
Много се радвам, че се е получило 😊